marron.se
Cacao & Co

VARUKORGEN  |  OM MARRON  |  BEST.VILLKOR

OK!

Cacao & co Chocolate School
Hagbyvägen 26, 713 30 Nora
kundservice@marron.se
070-319 34 64

Nyheter
Choklad, couvertyr
Chokladfärg
Förpackningar
Kakao, non-temp
Lakrits
Pralinformar
Presentkort
Startpaket
Utbildningsmaterial
Verktyg
Överföringsark
Övriga råvaror


Chocovic

Michel Cluizel

Amedei

Valrhona

Felchlin

 

 

En fackbutik för hemmakonditorer och proffs
– mer än bara mörk choklad ...

Vårt erbjudande

MARRON är en chokladfackhandel som du ska förvänta dig litet mer av. Vi är personliga, kvicka och kan våra produkter. Hoppas att du finner det du söker. Välkommen!

 

Choklad vs. Marron?

Spanjorerna var förmodligen först att lasta av det bruna guldet från söderhavet på europeisk mark. Marrón oro – därav namnet.
Tack till er, upptäcktsresande.

 

Berätta din historia

Utan er är vi ingenting. Det är er passion som blir vår. Och ni har massor att berätta – gör det gärna och lyssna på andra på Chokladskolan i Nora, www.chokladskolan.com

Kampanjpris på magnetformar och överföringsark

Vi tjuvstartar sommarrean med kampanjpris på både magnetformarna och de tillhörande arken. Överföringsarken levereras ihoprullade. Ett ark räcker till tre gjutningar. Ett bra spartips är att flytta arket på diagonalen efter den första gjutningen. Ibland kan samma ark på detta vis användas till två gjutningar. Reliefarken är gjorda i hygienisk, lite tjockare plast. De kan diskas och därmed användas om och om igen. Viktigt angående formarna - det kan förekomma små repor som dock ej påverkar slutresultatet. Detta beror inte på att de är använda. Vi har påpekat detta för Chocolate World.

 

Magnetisk gjutform 1000L01

Ger 15 praliner á 13,5 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Magnetisk gjutform 1000L02

Ger 24 praliner á 9,5 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Magnetisk gjutform 1000L03

Ger 10 praliner á 22 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Magnetisk gjutform 1000L05

Ger 18 praliner á 13 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Magnetisk gjutform 1000L06

Ger 18 praliner á 8,5 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Magnetisk gjutform 1000L08

Ger 18 praliner á 12 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Magnetisk gjutform 1000L13

Ger 18 praliner á 11 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Magnetisk gjutform 1000L20

Ger 18 praliner á 12 gram. Används tillsammans med överföringsark eller reliefark.

435,-
(ord. 525,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Fraise, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Bör föras över till mörk choklad

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Citron entier, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till mörk choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Banane, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Bör föras över till vit choklad

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Paon, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Bör föras över till vit choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Pop, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till vit choklad.

49,-
(ord. 68,-)
TILLF.
SLUT
 

Överföringsark - Moucheté, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till mörk choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Algue, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Bör föras över till mörk eller ljus choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Aquarelle, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till ljus choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Festif, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Bör överföras till mörk eller ljus choklad.

49,-
(ord. 68,-)
TILLF.
SLUT
 

Överföringsark - Fleurs des Champs, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Coeurs, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till vit choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Spiro Flower, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till vit choklad.

49,-
(ord. 68,-)
TILLF.
SLUT
 

Överföringsark - Zests, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till vit choklad.

49,-
(ord. 68,-)
TILLF.
SLUT
 

Överföringsark - Vermicelles, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till vit choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Baroque, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. På bilden överförd till mörk choklad.

49,-
(ord. 68,-)
TILLF.
SLUT
 

Överföringsark - Volutes, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Bör föras över till mörk eller ljus choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Scottish, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Bör föras över till mörk choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Överföringsark - Pailletée Caramel, 3-pack

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Kolafärgade flingor som bör föras över till vit choklad.

49,-
(ord. 68,-)
 PLOCKA 
 

Reliefark - Crocodile

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Arket är av kraftig plast och kan användas många gånger.

24,-
(ord. 30,-)
 PLOCKA 
 

Reliefark - Ecorce

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Arket är av kraftig plast och kan användas många gånger.

24,-
(ord. 30,-)
 PLOCKA 
 

Reliefark - Granit

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Arket är av kraftig plast och kan användas många gånger.

24,-
(ord. 30,-)
 PLOCKA 
 

Reliefark - Vague

Michel Cluizel. 1 ark 260 x 360 mm. Arket är av kraftig plast och kan användas många gånger.

24,-
(ord. 30,-)
 PLOCKA 
 

Instruktion - Dekorering med överföringsark och reliefark

10,-
 PLOCKA 


Tillfälliga gästspelare till bra pris – fåtal exemplar

 

Chocovic Takaran 5 kg

Mörk choklad med distinkt arom av rökigt te och läder, smaken är kraftig med inslag av kryddor, exotisk frukt och lakrits. Smaken är generös, lång, stillsam och vild på samma gång.

Läs mer

Innehållsförteckning:
Kakaomassa, socker, kakaosmör, emulgeringsmedel: sojalecitin. Kan innehålla mjölk.
Bäst före 2014-08-01 eller senare

675,-
(ord. 795,-)
 PLOCKA 
 

Chokladgryta med termostat, 6 kg

Löstagbart tråg i rostfritt stål. Lock av hårdplast. Idealisk för varmhållning av non-temp. Mått: 420x320x180 mm.

3900,-
 PLOCKA 



Produktnyhet

 

Ljus non-temp, Chocovic 1 kg

Ljus non-temp med hög glans, bra bräck och en kraftig smak. Utmärkt till dekorationer, överdrag och att doppa i. Tempereras ej. I pelletsform.

Läs mer

Innehållsförteckning:
Socker, hydrovegetabiliskt fett, mjölksocker, fettreducerat kakaopulver (5%), vattenfritt mjölkfett, emulgeringsmedel: sojalecitin, aromämne, salt, vanillin. Kan innehålla nötter.
Bäst före 2014-05-15 eller senare.

95,-
(ord. 110,-)
 PLOCKA 



Amedei-REA – Vi gör plats för fler spännande nyheter

 

Amedei Gocce Mörk 65% 250 g

Mörk chokladcouverture i droppform från prisbelönta Amedei.
Arom: Fruktig och fyllig kakaoarom.
Smak: En mild, mörk choklad med delikat sötma och fyllig kakaosmak.

Läs mer

Innehåll: Kakaomassa, rörsocker, kakaosmör och äkta vanilj. Kan innehålls spår av hasselnötter, mandlar, pistagemandlar, valnötter och mjölk. Kakaohalt: 65%.
Bäst före 2014-04-30 eller senare.

95,-
(ord. 195,-)
 PLOCKA 
 

Amedei Gocce Ljus 35% 250 g

Ljus chokladcouverture i droppform från prisbelönta Amedei.
Arom: Lätt arom av honung & rostad mandel.
Smak: Fyllig och krämig mjölkchoklad med inledande smak av vanilj och kola.

Läs mer

Innehåll: Kakaomassa, rörsocker, kakaosmör och äkta vanilj. Kan innehålls spår av hasselnötter, mandlar, pistagemandlar, valnötter och mjölk. Kakaohalt: 35%.
Bäst före 2013-12-30 eller senare.

95,-
(ord. 195,-)
 PLOCKA 
 

Amedei Gocce Vit 29% 250 g

Vit chokladcouverture i droppform från prisbelönta Amedei.
Arom: Krämig mjölkarom möter vanilj.
Smak: Söt och fyllig vit choklad med smak av vanilj och honung.

Läs mer

Innehåll: Kakaomassa, rörsocker, kakaosmör och äkta vanilj. Kan innehålls spår av hasselnötter, mandlar, pistagemandlar, valnötter och mjölk. Kakaohalt: 29%.
Bäst före 2013-12-30 eller senare.

95,-
(ord. 195,-)
 PLOCKA 
 

Amedei Toscano Black 70% 1 kg

Arom: En mycket inbjudande arom, stor chokladdoft med toner av tobak, rostad malt, lätta citrustoner följt av blommig ton och cederträ.
Smak: Fin, överraskade mild smak som utvecklas till en fyllig och kraftig chokladsensation med lätt syrlig ton.

Läs mer

Kan innehålls spår av hasselnötter, mandlar, pistagemandlar, valnötter och mjölk.
Bäst före 2014-04-30 eller senare.

225,-
(ord. 395,-)
 PLOCKA